All Marker(Trasa doporučená )Uherskohradišťská vinařská stezka


Hodnocení trasy

hodnoceno:

Parametry trasy: activebikersfamilywine

Náročnost
Délka 44 km

 

Profil trasy

Seznam akcí na této trase

Přihlašte se na váš Facebook účet a přidejte nám na naši stránku Východní Morava tip na vaši cyklo trasu.

Průběh trasy:

Uherské Hradiště – Ostrožská Nová Ves – Dolní Němčí – Vlčnov – Uherské Hradiště

Charakteristika:

Vyjíždíme z přístaviště v Uherském Hradišti po proudu Moravy po Uherskohradišťské cyklostezce, která nás vede okrajem sídliště Mojmír ke Kunovskému lesu a přes řeku Olšavu k přírodní památce Tůň u Kostelan. Od mokřadu pokračujeme dál lužním lesem kolem štěrkopískových jezer, z nichž některá nabízejí přírodní koupání, do Ostrožské Nové Vsi. Projedeme obcí a vystoupáme do Ostrožské Lhoty. Tady můžeme navštívit lidový domek Háječek s ukázkou dobového bydlení, který stojí na trase cyklostezky do Hluku, kam pokračujeme.

Uherskohradišťská stezka nás vede dál do Dolního Němčí, za obcí odbočíme doleva na hřeben a poté sjedeme do Vlčnova. Odtud pokračujeme po silnici do Veletin, kde odbočíme vlevo do Podolí. Pojedeme podchodem pod silnicí E50 a vyhneme se tak přecházení frekventované silnice na kraji obce Popovice.

Odtud jedeme podél kolejí, projedeme městskými částmi Vésky a Sady a už jsme v Mařaticích, kde zamíříme ke kostelu. Cca 500m za kostelem stezka odbočuje vlevo k vinicím, sjedeme k hlavní silnici, po několika metrech odbočíme vpravo a dojedeme k řece Moravě, kolem níž se vrátíme do přístaviště, cíle našeho výletu.

Zajímavosti na trase:

Kostelany nad Moravou  Zajímavostí obce je kostel sv. Floriána. Kostelany se však pyšní i jinou stavbou – portálovým nýtovaným mostem, který překlenul řeku Moravu už v roce 1912. Odtud je možno odbočit do Polešovic, jedné z nejvýznamnějších vinařských obci oblastí. Kostelany se mohou pochlubit ještě přírodní zajímavostí – tůní, ležící v nivě řeky Moravy.

Hluk. Typické slovácké městečko, které je známé především Dolňáckými slavnostmi, jejichž součástí je Slovácká Jízda králů – nehmotná památka UNESCO. Slavnosti, kterými žije celé městečko i jeho okolí, se pořádají každé 3 roky na počátku července. Natáčel se zde i slavný seriál Slovácko sa nesúdí 2014. Dominantou města je kostel sv. Vavřince a věž renesanční tvrze, kde je zřízeno muzeum a selská jizba. Ukázkou bydlení v selských staveních od 17. století do poloviny 20. století jsou památkové domky č. p. 283 a 284. Dolní Němčí – Muzeum na Mlýně Jde o soubor budov vodního mlýna na potoku Okluky z 18. století. V části mlýna bylo zřízeno muzeum zemědělských nástrojů, které mlýnu věnovali obyvatelé obce. www.dolni-nemci.cz

Veletiny. Obcí prochází vinařská stezka. Nachází se zde chráněná rezervace lidové architektury Stará hora, tvořená historickými vinnými búdami, které sloužily k lisování hroznů a uchovávání vína. www.veletiny.cz

Mařatické vinohrady.  Hradišťští měšťané si zde drželi vinohrady už od 16. století. Nadsklepní domy štítové orientace byly již od doby první republiky považovány za jednu z nejkrásnějšíchukázek slovácké sklepní architektury. Na místním víně si zde pochutnávali významní umělci, jako Mikoláš Aleš, Antonín Slavíček, Alois Jirásek i bratři Uprkovi. Stěny domu č. 367 Joža Uprka dokonce malbami vyzdobil. V barokním vinném sklepě U Lisu můžete obdivovat zachovalý vřetenový (šroubový) lis na hrozny.