All Marker(Trasa mtb trasa, doporučená )Vsetínská (Valašská) podkova


Hodnocení trasy

hodnoceno:

Parametry trasy: bikersactive

Náročnost
Délka 95 km
   

Profil trasy

Přihlašte se na váš Facebook účet a přidejte nám na naši stránku Východní Morava tip na vaši cyklo trasu.

Průběh trasy

Vsetín - Vsacký Cáb - Lušovka - Vsacká Tanečnice - sedlo Soláň - Kotlová - Benešky - Polana - Třeštín - Bumbálka - U Tabulí - Lemešná - sedlo pod Hričovcem - Butorky - (Kasárna) - Velký Javorník - Gežovské sedlo - Stratenec - Bukovina - Malý Javorník - Portáš - Kohútka - Krkostěna - Papajské sedlo - (Makyta) - Huslenky - Janová - Vsetín

Nástupním i cílovým místem je Vsetín, město v jehož katastru se stýkají čtyři různá pohoří: Vsetínské Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy a Vizovické vrchy. Právě Vsetínské Beskydy jsou první částí náročné 95 km dlouhé MTB trasy, která je královnou trailů v Bike resortu Valašsko. Na její zdolání si vyčleňte celý den, pokud se však chcete i kochat krásou horských hřebenů a okusit i cosi jiného, než jen jízdu v sedle kola, vydejte se na Velkou Vsetínskou podkovu na dva dny. Trasa je vhodná pro horská kola, s výjimkou úvodní a závěrečné etapy je vedena terénními (přérodními) traily.

Výchozí bod trasy leží ve Vsetíně u Městských lázní. Pro první 13 km dlouhý úsek, vedoucí převážně po asfaltu, zvolte cyklotrasu č. 6120, která historickou zástavbou kolem Vsetínského zámku, kde nyní sídlí Muzeum regionu Valašsko, směřuje na hřeben Vsetínských Beskyd na rozcestí Pod Vsackým Cábem (možnost občerstvení). Odtud trasou č. 6270 vyrážíme terénním trailem přes Ptáčnici na hlavní hřeben Vsetínských Beskyd, zdoláme Lušovku a Vsackou Tanečnici, abychom po dalších 13 km dorazili na vrch umělců Soláň, kde je další možnost odpočinku a občerstvení.

Ze Soláně si vychutnáme kultovní trail směřující na Třeštík (možnost občerstvení) přes Kotlovou, Pálenici, Benešky, Polanu a Vysokou. Tento 13 km dlouhý úsek nabízí příjemný terén s nádhernými výhledy na Javorníky a nejvyšší vrcholky Beskyd. Hora Vysoká (1024 m n. m.) je technicky náročnou vrchařskou výzvou, kdo chce šetřit síly, využije traverzovou trasu po zpevněné komunikaci.

Dalších 13 km dlouhý díl Vsetínské podkovy nás zavede na Slovensko do lokality Kasárna a na Velký Javorník. Nejprve vyšlápneme z Třeštíku k rozhledně Súkenická na vrchu Čarťák. Odměnou za prudké stoupání je takřka kruhová vyhlídka na okolní hory. Sjedeme k hraničnímu přechodu Bumbálka a poté prudším sjezdem do sedla U Tabulí s památníkem válečných událostí II. světové války. Zde jsme zhruba v polovině našeho putování. Od Tabulí čeká opět stoupání, tentokrát už na hřeben Javorníků. Po červené turistické značce přejedeme Oselnou a Lemešnou a pokračujeme přes sedlo pod Hričovcem a Butorky na Velký Javorník (1071 m n. m.), který je nejvyšším bodem pohoří Javorníky i naší trasy. Ze sedla pod Lemešnou můžeme zvolit pro cestu na Butorky asfaltovou silničku vedoucí na Kasárne. Zde lze putování přerušit a pokračovat následující den.

Další dílčí etapa vede na Kohútku a má opět délku 13 km. Z Velkého Javorníku resp. z Kasární přes sedlo Gežov pokračujeme opět po krásné hřebenovce, která se příjemně vlní na vrch Ztracenec (Stratenec), 1055 m n. m. Stojí zde nevelká rozhledna se skvělými výhledy na obrysy Tater a další slovenské hory i na Beskydy. Ze Ztracence pokračujeme na Malý Javorník (1019 m n.m.), poté náš přivítá Portáš a Kohútka s možnostmi nabrání sil a občerstvení.

Z Kohútky je to do Vsetína 30 km. Nejprve si užijeme krásný trail přes kopec Provazný a Krkostěnu do Papájského sedla. Přímý sjezd do tohoto sedla je poměrně náročný, stejně tak i následné stoupání na vrchol Makyty (923 m n. m.). To je důvod, proč řada bikerů na rozcestí Krkostěna volí skvělý několik km dlouhý sjezd přes Čerňanskou Kyčeru (885 m n. m.) do údolí Bařiny v Huslenkách a poté pokračují po cyklostezce Bečva do Vsetína.

Trasa „pravé“ Valašské/Vsetínské podkovy je vedena z Papajského sedla na Makytu, jejíž výšku umocňuje divoká okolní příroda, v níž nescházejí ani vlci a medvědi (s těmi se ale zcela jistě nepotkáte). Z Makyty klesáme přes sedlo Valašské Kyčery do údolí Uherské v Huslenkách. Do Vsetína si v závěru trasy vychutnáme pohodlnou Královnu cyklostezek Moravy, Cyklostezku Bečva.