Domů - Aktuality

Novinky a akce

Na kole vinohrady Uherskohradišťska

07. 10. 2023 09:00 - 07. 10. 2023

V sobotu 7. října se koná tradiční akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska. Trasy vás provedou po trasách nazvaných dle vinných odrůd, ochutnáte vína ze slováckých vinic a pokocháte se malebnou krajinou Slovácka.  Zahájení akce, starty, dojezdy a doprovodný program budou probíhat na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Tam také v 8 hodin začne společná snídaně účastníků a po návratu zpět bude na účastníky čekat vinný trh, koncert i tombola.

Na kole vinohrady Uherskohradišťska vás provede po trasách nazvaných podle vinných odrůd po stezkách Blatnický RoháčMuškát moravský a Rulandské bílé. Připravena je také stezka za historií Po stopách cisterciáků. Novinkou je nová stezka Ryzlinku rýnského s přídomkem „Královská“.

 

Do Polešovic, Boršic, Buchlovic, Břestku, Tupes a Starého Města vede stezka Muškátu moravského, odrůdy vína vyšlechtěné ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích. Rozhled do širého okolí nabídne na této trase rozhledna Floriánka. Z Uherského Hradiště na opačnou stranu – do Kunovic, Hluku, Blatničky, Ostrožské Lhoty, Uherského Ostrohu a Ostrožské Nové Vsi míří stezka Blatnického Roháče. I toto víno je pojmenováno podle vztahu k místu původu. Je vyrobeno z vín typických pro Blatnici pod sv. Antonínkem pěstovaných v trati Roháče.

Do vinného žlebu v Kudlovicích, na Modrou, Velehrad a do Tupes cyklisty zavede stezka Rulandy bílé. Tato odrůda je ze všech vinařských oblastí v České republice nejvíce pěstována právě na Slovácku. Na Velehrad, do Tupes, Zlechova a Starého Města vede stezka Velehradská – po stopách cisterciáků, která vás provede krajinou, kde mnišský řád cisterciáci pěstovali víno od začátku 13. století.

Kdo dá předost pěší chůzi před kolem, tomu je určena pěší trasa Sadská. Vede okruhem přes městskou část Mařatice a Vinohradskou ulici do městské části Sady k místním vinařům. Poté okruhem zpět do centra města.

Nová stezka Ryzlinku rýnského – Královská vede obcemi, kde se v pravidelných intervalech konají Jízdy králů – Vlčnov, Hluk, Kunovice.

Na trasy se může vydat neomezený počet cyklistů, organizátoři však doporučují zaregistrovat se předem.

Další informace na www.slovacko.cz/nakolevinohrady