Hostýnské vrchy - z Rajnochovic na Bludný(Trasa 70 )Hostýnské vrchy - z Rajnochovic na Bludný


Hodnocení trasy

hodnoceno:

Parametry trasy: activebikers

Výchozím místem trasy je železniční stanice Rajnochovice. U železniční zastávky si můžeme prohlédnout maketu hradu Šaumburku, který stával nad nedalekou Podhradní Lhotou.  Po cyklotrase č. 5034 směřujeme do Podhradní Lhoty. Po 700 metrech od startu se nabízí cca 1,5 km dlouhá odbočka do obce Komárno, kde u hřbitova na okraji obce stojí kaple sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936, jejímž autorem je baťovský architekt F. L. Gahura. Po prohlídce kaple se vrátíme na trasu a přes Podhradní Lhotu pokračujeme do Rajnochovic. Zde se nabízí prohlídka zdejšího kostela sv. Anny, kterému se říká „valašská katedrála“ a také historické lesní železničky využívané ke svážení dřeva. Trasa zvolna stoupá údolím říčky Juhyně k rozcestí Bernádka, odkud vede cca 1 km po silnici II. třídy č. 437 do sedla Troják. Jedná se o turistické centrum s možností ubytování a občerstvení. Z Trojáku jedeme hřebenovkou po cyklotrase č. 6122 na vrch Maruška, kde stojí stejnojmenná rozhledna, a pak pokračujeme na vrch Bludný. Z Bludného, který je skvělým vyhlídkovým místem, směřujeme po cyklotrase č. 6118 přes vrch Čečetkov směrem na Lázy, kde je možnost občerstvení. Z Lázů pak sjíždíme po cyklotrase č. 6216 přes obec Podolí do Loučky. V centru obce si můžete prohlédnout zámeček patřící baťovské rodině. Od zámečku pak po cyklotrase č. 5034A směřujeme na vlak k železniční stanici Kunovice-Loučka, nebo až do výchozího místa výletu – Rajnochovic.

Příběh k výletu:

Tomáš Baťa roku 1918 nakupoval lesy k zásobování výroby dřevem, a tehdy získal mimo jiné také statek Loučku se zemědělským a lesním hospodářstvím a s malým zámkem. Za jeho působení byl postaven vodovod z Mikulůvky. Loučka byla oblíbeným místem celé rodiny. O tom, jak zde tráví volný čas, jednou napsaly i firemní noviny, když zaznamenaly, že Tomáš Baťa "… vydrží třeba pět hodin v sedle na koni toulat se krajem a pak ještě dvě hodiny tančit mezi venkovany při zábavě ve vesnici."

Nedaleko Loučky, kde Tomáš Baťa trávil volný čas, leží obec Komárno, a tak se přihodilo, že Tomáš Baťa napomohl k výstavbě zdejší kaple, když roku 1932 zadal vypracování projektu svému architektu Františku L. Gahurovi. Kaple s typickým „baťovským“ vzhledem zasvěcená sv. Cyrilu a Metoději byla postavena roku 1936. Stojí vedle hřbitova u příjezdové silnice na východním okraji obce.

Profil trasy

Seznam akcí na této trase

Přihlašte se na váš Facebook účet a přidejte nám na naši stránku Východní Morava tip na vaši cyklo trasu.

Z Rajnochovic na Troják, hřebenovkou na vrch Maruška, kde stojí stejnojmenná rozhledna a dál na vrch Bludný, který je skvělým vyhlýdkovým místem.