Z Velkých Karlovic na hřeben Vsetínských Beskyd(Trasa doporučená )Z Velkých Karlovic na hřeben Vsetínských Beskyd


Hodnocení trasy

hodnoceno:

Parametry trasy: bikersfamily

Trasa je středně náročná, pro rodiny s dětmi velmi náročná (převýšení). Celková délka 27 km. Výškový profil generován na www.cykloserver.cz

Profil trasy

Přihlašte se na váš Facebook účet a přidejte nám na naši stránku Východní Morava tip na vaši cyklo trasu.

Průběh trasy

Velké Karlovice - Třeštík - Kotlová - Soláň - Velké Karlovice

Charakteristika

Nástup na trať náročné trasy pro horská kola s délkou 27 km zvolíme u nového areálu koupaliště ve Velkých Karlovicích. Toto místo leží nedaleko turistického informačního centra a pověstného dřevěného kostela.  Proti proudu Bečvy po stejnojmenné cyklostezce se pozvolna rozjedeme na úseku dlouhém 6 km.

V místní částí Léskové odbočíme do údolí Velké Hanzlůvky (Rybjanky) a po asfaltové cestě vystoupáme po trase č. 6020/5 k Laďovu prameni.

Zde lesní cesta odbočuje ostře a vyveze nás na hřeben pod nejvyšší horou Vsetínských Beskyd Vysokou (1024 m n. m.). Zde narazíme na červenou turistickou značku a máme dvě možnosti. První je vrchařská výzva ke zdolání Vysoké, druhá pokračování po hřebeni. Na vrchol Vysoké vyrazíme po červené značce východním směrem, poté si užijeme adrenalinový trailový sjezd k turistické lokalitě Třeštík (občerstvení).

Traverzovou cestou úbočím Vysoké(trasa č. 6013) se z Třeštíku vrátíme na výchozí místo. Odtud nás červená turistická značka povede západním směrem po kultovní hřebenovce s nádherným trailem a ještě krásnějšími výhledy, když se střídají výhledy na hřeben Javorníků s panoramatem masivu Beskyd včetně Lysé Hory.

Hřebenovka vede přes nevýrazné vrcholy Polanu, Benešky a Pálenici, pokračuje do sedla Pod Kotlovou, odkud se přes výjezd po kamenných plotnách přiblížíme k vrchu Soláni, kterému se říká „vrch umělců“ či „Valašský olymp“. Toto místo je spojeno s mnoha regionálními umělci, funguje zde informační centrum a galerie Zvonice Soláň. Je zde řada příležitostí k občerstvení.

U Zvonice Soláň zvolíme ke sjezdu cestu značenou zelenou turistickou značkou směrem do Jezerného. Po 1,6 km odbočíme vpravo na silnici (zastávka autobusu Soláň – Bzové), držíme se žluté turistické značky resp. cyklotrasy č. 6020/2, která po pěti stech metrech směřuje vpravo do terénu. Krásným trailem sjedeme do centra Velkých Karlovic na dohled od koupaliště, kde jsme naši trasu zahájili.